streda 27. marca 2013

POZVÁNKA NA VÝSTAVU FOSÍLIÍ: "Cesta do praveku"

Západoslovenské múzeum v Trnave, vás pozýva na výstavu: Cesta do praveku, ktorá bude verejnosti prístupná až do 23. februára 2014.

Výstava sa skladá z fotografií a skamenelín zo svetových lokalít. Celkovo návštevníkom ponúkne pohľad na 100 zbierkových predmetov doplnených rekonštrukciami a fotografiami skamenelín.

Pozvánka:
Čo sú fosílie? 

Fosílie, alebo aj skameneliny, sú zvyšky živočíchov a rastlín z minulých geologických období, ktoré sa zachovali do súčasnosti. Mnohé z týchto rastlín a živočíchov vyhynuli bez potomkov, no niektoré, najmä z mladších období sa vyskytujú aj v súčasnosti. Vplyvom geologických procesov sa menil vzhľad celej zeme, hlavne rozmiestnenie pevnín a oceánov. V súvislosti s tým sa menila aj klíma, striedali sa obdobia tropické až subtropické s obdobiami podstatne chladnejšími. Vply­vom klimatických zmien sa menila pestrosť fauny a flóry.

Slovensko a fosílie 

Územie dnešného Slovenska bolo niekoľkokrát zalia­te morom. Svedčia o tom mnohé morské skame­ne­liny (ulitníky, žraločie zuby, ježovky, koraly), ktoré sa doteraz v živej podobe vyskytujú v Stredozemnom mori. Na pevnine panovalo subtropické podnebie, žili tu slony, vzhľad krajiny dopĺňali palmy a škoricovníky. Po ústupe morí na konci treťohôr sa postupne podnebie ochladzovalo, rozprestierali sa tu rozsiahle jazerá, na dne ktorých sa usadili ílovité sedimenty so zvyškami rastlín a rýb. V štvrtohorách bolo naše územie pokryté občasným ľadovcom. Z tohto obdobia pochádzajú zvyšky mamutov a srstnatých nosorožcov.

Adresa múzea: 

Západoslovenské múzeum,
Múzejné nám. 3,
918 09 Trnava

GPS súradnice: 48.375594, 17.592992

Zdroj: zsmuzeum.sk, Infoglobe.sk, Osky

0 komentárov :

Zverejnenie komentára

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes |